turkish   english   russian   italy   german   arabic
Hotline

SEDEX Denetim Danışmanlık Hizmetleri

Sedex 150’den fazla ülkede 50.000’den fazla üye tarafından kullanılan tedarik zincirlerinde sorumlu kaynak verilerini paylaşmak için dünyanın en büyük işbirliği platformlarından biridir.Sedex denetimleri SMETA metodolojisi ile 3. Taraf onaylı denetim firmaları tarafından yapılır.

SEDEX NEDİR?

SEDEX Denetimleri genellikle 3-4 haftalık yarı haberli 3. taraf Bağımsız Denetim olarak gerçekleştirilmektedir. ETI, SEDEX Platformunu ve SMETA Metodolojisini kullanmaktadır. Yukarıda bahsi geçen ETI Kriterlerine ve yerel kanunlara göre değerlendirilen işletmeye detaylı bir rapor ve düzeltme planı verilir. Geçerliliği 12 aydır. SEDEX Denetimleri İngiltere başta olmak üzere, bazı Avrupa markaları tarafından da kabul gören bir denetim türüdür. Etik denetim tekniğinde iyi uygulamaların derlendiği bir denetim usulüdür. Bir tedarikçinin, her müşteri için farklı bir denetim gerçekleştirmesi yerine, bir denetim ile birden çok müşteriye ulaşmasını sağlar. Ölçüm aracı olarak ETI kodunu ve yerel yasayı kullanmaktadır. Dünyadaki en yaygın kullanılan etik denetim formatlarından biridir. SEDEX sisteminde 93.000 kişiyle bugüne kadar 280.000 SMETA gerçekleştirilmiştir.


SEDEX DENETİMLERİ;


Çalışma saatleri

Ayrımcılık

İstihdam sürekliliği

İnsanca olmayan muamele,

Birliklere katılım özgürlüğü

SEDEX TÜRKİYE Günümüzde şirketler doğal kaynakları sorumlu bir şekilde kullanmanın yanı sıra tedarik zincirleri genelinde etik ve sosyal sorumluluğu da teşvik etmelidir. Tedarikçi Etiği Veri alışı veya kısa adıyla SEDEX üyelerin sosyal ve etik performansları hakkında müşteri ve ortaklarına detaylı bilgiler vermesine olanak sağlayan ve Global düzeyde tanınan bir Online platformdur. Amaç tedarik zincirinin tamamını daha şeffaf hale getirmektir.


SEDEX DENETİMLERİ kurumsal vatandaşlığınızı tarafsız bir biçimde ortaya koyarak firmanızı ön plana çıkarır. ODİT Bağımsız denetim kapsamında yapılan çalışmalarımızda şirket yönetimi, şirket sahipleri ve üçüncü şahıslar (potansiyel yatırımcı ve bankalar, özel finans kuruluşları ) gibi mali tablo kullanıcılarının Stratejik karar almalarında ihtiyaç duyulan mali tablolar, tarafsız, doğru ve uluslararası kabul görmüş raporlama ilkelerine göre denetlenerek hazırlanmaktadır.


SEDEX denetimi, onaylı denetim firmaları tarafından gerçekleştirilir. Bu denetim sonucunda SEDEX belgesi verilmez, belge yerine SEDEX numarası verilir. Denetimde SEDEX standartlarına uygunluk denetlenir. Denetim, firmanın sosyal sorumluluk alanındaki başarısını ya da başarısızlığını ortaya çıkarır. Denetim insan kaynakları uygulamaları, iş güvenliği uygulamaları ve uluslararası çalışma standartları uygulamaları üzerinden planlanır ve denetlenir. Yapılan araştırmalar bu denetimlerin firmaların karlılık oranını arttırdığını, müşteri Profilinin genişlettiğini göstermektedir. Markanın değerini, itibarını, çalışanların mutluluğunu, karlılığın artmasını, üretim verimliliğinin artmasını, kanunlara uyumu, güvenli bir çalışma ortamının oluşmasına fayda sağladığı tespit edilmiştir.

SEDEX Denetim Danışmanlık Hizmetleri
Whatsapp iletişim
Müşteri Hizmetleri
Yardıma mı ihtiyacınız var? Whatsapp'ta bizimle sohbet edin