Tekstil Belgelendirme Danışmanlığı – TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

Tekstil Belgelendirme Danışmanlığı

HİZMETLERİMİZ

Tekstil üretim tesislerinin çevresel etkilerini üç aşamada değerlendirmektedir; inşaat, işletme ve işletme sonrası kapatma. Tekstil Prosedür şu bölümleri içermektedir:

Sektörün ÇED Yönetmeliği Kapsamındaki Yeri

Sektörde Uygulanan Prosesler

Çevresel Etkiler ve Alınacak Önlemler

Alternatifler

İzleme

Uygulamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

TEKSTİL STANDARTLARI ŞUNLARDIR;

  • GOTS GLOBAL ORGANİC TEKSTİL STANDART
  • OCS (ORGANİC CONTENT STANDART)
  • RCS(RECYCLED CLAİM STANDART)
  • GLOBAL RECYCLED STANDART (GRS)

Tekstil üretim süreci birkaç temel Proses aşaması bünyesinde karmaşık süreçleri içermektedir. Temel Proses aşamaları şu şekilde gösterilmektedir. Genel olarak, dört temel süreçten oluşur: iplik üretimi, kumaş üretimi, boyama/terbiye/bitirme işlemi ve nihai ürün üretimi.

Geniş anlamda “terbiye işlemleri” olarak nitelendirilen işlemler, şekilde de görüldüğü gibi, üretim zincirinin farklı basamaklarında yapılabilmekte ve kumaş, iplik veya açık elyaf halindeki tekstil materyallerine uygulanabilmektedirler. Dolayısıyla, tekstil Terbiyesini standart sıralı işlemler olarak tanımlamak mümkün değildir. Bunlar, daha ziyade nihai kullanıcının gereksinimlerine bağlı olarak, tekstil ürünlerinin üretilmesi sırasında uygulanabilen temel işlemlerin Kombinasyonlarıdır.

Tekstil üretim testleri meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre Tekstil belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.

Ölçme ve değerlendirme yöntemi ile uygulama esasları bu meslek standardına göre hazırlanacak ulusal yeterliliklerde detaylandırılır. Tekstil belgelendirme Toplum bilinci ve izlenebilirlik talebi artmıştır ve birçok küresel marka hali hazırda organik, geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir malzemelerden üretilen sertifikalı sürdürülebilir içerikten yapılmış özel bir moda koleksiyonuna sahiptir.

Tekstil belgelendirme hazır giyim ve tekstil sektörü, özellikle Asya pazarında ciddi bir rekabet yaşamaktadır. Bu rekabet ortamında, bir yandan da yükselen sağlık ve çevre bilinci ile birlikte, tekstil ve hazır giyim ürünlerinin sağlık ve çevre açısından güvenilir olması daha önemli bir hal almıştır.

Böylesi bir ortamda bu ürünlerin Ekolojik Etiketi taşıyor olması, tüketiciler gözünde önemli bir farklılık yaratır. Ekolojik Standardı, Avrupa Birliği ülkelerinde hatta bütün dünyada müşterilerin beklentilerini karşılayacak özelliklere sahiptir.

İşletmenizi bu standartlara uygun hale getirmek için iletişim kanallarımızdan bize ulaşın, uzman danışman ve denetçi, kadromuzla kısa sürede sertifika sürecinizi tamamlayalım. 

p: +90 850 255 18 87

info@turkuazgozetim.com

WhatsApp Nasıl Yardımcı Olabilirim?