Sosyal Uygunluk Danışmanlığı

Sosyal Uygunluk Denetim Danışmanlığı

Sosyal Uygunluk Nedir ?

Sosyal uygunluk, markaların ticari ürünlerinin hammaddesinin temin edilmesinden, son tüketiciye ulaşıncaya kadarki tüm aşamalarında faaliyet gösteren işletmelerin, kamu yararına olan uluslararası, ulusal ve yerel tüm kanunlara uygun davranmalarının yanı sıra sosyal, fiziksel ve çevre koşullarını da kontrol altına almak demektir.

Sosyal Uygunluk denetimleri işletmenizin müşteri tarafından denetim kontrol listesine göre denetlenerek uygun kanıtlarla raporlanmasıdır. Müşteri bu denetim raporuna göre kararını verir ve veri tabanına girmenizi sağlar.

Sosyal Uygunluk denetimlerinde karşınıza neler çıkacak ?

Bu tarz denetimler, başta ILO ( Uluslararası Çalışma Örgütü) olmak üzere ulusal ve uluslararası iş ve işçi güvenliği kanun ve yönetmeliklerine uygun çalışan profesyonel ekipler için oldukça kolayken, işçisine henüz sigorta bile yapmayan işletmeler için ulaşılamayacak kadar zor bir hedeftir.

Gelen denetçi öncelikle “İş Kanunu” İş güvenliği Kanunu, İSG Yönetmelikleri, ILO Yasaları vb. mevzuata, tedarik kurallarının müşteri tarafından öngörülen kriterlere uygun olarak yapılıp yapılmadığına ve işçi görüşmelerinde olumlu gözlemler bulmaya çalışır. İşte tam da burada danışmanlık hizmeti devreye girer.

Neden danışmanlık hizmeti almalısınız ?

amfori BSCI, Sedex, ve diğer tüm markalar ( İnditex, Zara, Disney vb.) her yıl sistemlerini güncelleştirmekte, yenilemekte ve sosyal uygunluk denetimlerinde farklı kriterler getirmektedirler.

İşte bu nedenle danışmanlık firması ile çalışmanızın Sosyal Uygunluk Kurallarının işletmenizde kolayca yorumlanarak işin planlanması, yürütülmesi ve sürecinin hızlanmasına, komple işçi eğitimlerinin bu danışmanlık hizmeti içerisinde alınmasına faydası olacaktır. Danışmanlarımız tarafından önerilen çalışmaların hızla yapılması halinde İsg yönetmelikleri uygulayan bir işletme için 1-2 aylık bir ön hazırlık ve eğitim süreci yeterli olabilecekken, sıfırdan başlayanlar için en az 3 aylık bir çalışma gereklidir. Kontrol listesindeki belgeler incelenir ve performans değerlendirilir.

Peki denetimlere hazırlık nasıl olmalıdır ? Bu denetimlerde nelere dikkat ediliyor ?

Bu denetimlerden olumlu rapor almak için tecrübe sahibi olmayan bir ekiple başarmak çok zordur. Profesyonel danışmanlarımızın güncel denetim tecrübesi size sunduğumuz hizmetlerin başında gelmektedir. Sipariş alabilmek, mevcut siparişlerinizin devamını sağlamak için denetimlerden başarılı olmanız gerektiğini ve işin ehemmiyetinin farkındayız. Kompleks hizmetlerimizle ihtiyacınız olan tüm belgelendirme, teknik mühendislik ve tüm eğitimleri sizin yerinize biz tamamlıyoruz. Denetimler için tüm süreci sizin yerinize biz yürütüyoruz. Yapmanız gereken tek şey bize ulaşmak.

WhatsApp Nasıl Yardımcı Olabilirim?