Sedex denetimleri Autosurf Websyndic

SEDEX Denetimleri

SEDEX Nedir?

Sedex 150’den fazla ülkede 50.000’den fazla üye tarafından kullanılan tedarik zincirlerinde sorumlu kaynak verilerini paylaşmak için dünyanın en büyük işbirliği platformlarından biridir.

Tedarikçi Etik Veri Paylaşımı ( SEDEX), işletme ve organizasyonlara Tedarik Zincirleri içindeki işçi uygulamalarına dair verileri yönetmelerini sağlayan web tabanlı bir sistemdir.

İngiltere’deki sivil toplum örgütleri, ticaret birlikleri ve üye firmalar tarafından oluşturulmuş bir sosyal uygunluk girişimidir. En büyük amacı İngiltere pazarı için üretim yapan tüm çalışanların çalışma şartlarının Uluslararası Çalışma Standartları’na uygun olmasını sağlamaktır.

Sedex denetimleri SMETA metodolojisi ile 3. Taraf onaylı denetim firmaları tarafından yapılır.

Genelde 4 haftalık yarı haberli denetim şeklinde yapılır.

Sedex Hazırlık Süreci yaklaşık 4-6 haftadır, bu süreç firmanın performansına göre değişebilir.

Yapılan denetimden geçen üretici firma İngiltere’deki üye firmalar tarafından kabul edilir.

Sedex ‘ e üye işletme ve tedarikçiler, kendi Smeta denetim raporlarını doğrudan SEDEX sistemi içinde diğer tüm üyelerin görebileceği şekilde yayınlama olanağından faydalanırlar.

Sedex Sosyal Uygunluk denetimlerine giren firmalar da Sedex sistemine üye olarak ve geçirdikleri denetimlerin raporlarının sisteme yüklenmesi yoluyla; denetim sonuçlarını yetki verdikleri birden çok Sedex üyesi tarafından görülebilmesi sağlarlar ve böylece farklı üye firmalardan birden çok kez denetime girme ihtiyacı duymazlar.

Sedex dört ana temel üzerinde durmaktadır. Üyeler buna göre tedarik zinciri performansını artırmayı taahhüt eder.

 • Çalışma Standartları
 • Sağlık ve Güvenlik
 • Çevre Ahlakı
 • İş ahlakı

Sedex doğrudan kendi denetim ve iyileştirme faaliyetlerine tedarikçileri dâhil etmekte, tedarik zincirinin orta ve üst üyelerini oluşturur.

Denetimde incelenen başlıca konular nelerdir?

 • Zorla Çalıştırma
 • Çalışma Saatleri
 • Çocuk İşçilik
 • Örgütlenme Özgürlüğü
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Yönetim Sistemleri
 • Ayrımcılık
 • Ödemeler ve Haklar
 • Fason İşçilik / Tedarik Zinciri
 • İnsan Hakları
 • Tedarik Zinciri Yönetimi

Sedex denetimine nasıl hazırlanabilirim?

Sedex Denetiminizin “en iyi şekilde sonuçlanması için” öncelikle sıkı bir ön çalışma gerekmektedir. Sedex her sene denetimde yenilikler isteyebilmektedir. 2017 yılında da insan hakları ve tedarik zinciri yönetimi gibi bazı eklemeler yapmıştır.
Sedex Denetimleri sonucunda, raporunuzda karşılaşacağınız her uygunsuzluk sizin için sorun teşkil edebilir.
Bu konuda TURKUAZ Ekibi, adım adım Sedex Danışmanlığı’ nda sizlerin yanında olacaktır. Sedex için Danışmanlık ve diğer hizmetlerimizin detayları için bize ulaşınız.

Sedex’in yararları nelerdir ?

 • Rakiplerinize karşı rekabet avantajı
 • Verimlilik ve kalite artışına katkı
 •  Çalışan sirkülasyonunun azalması
 • Çalışan memnuniyetinin ve güveninin artması

SEDEX Denetimleri 3. taraf Bağımsız Denetim olarak gerçekleştirilmektedir.

ETI, SEDEX Platformunu ve SMETA Metodolojisini kullanmaktadır. Yukarıda bahsi geçen ETI Kriterlerine ve yerel kanunlara göre değerlendirilen işletmeye detaylı bir rapor ve düzeltme planı verilir. Geçerliliği 12 aydır.

SEDEX Denetimleri İngiltere başta olmak üzere, bazı Avrupa markaları tarafından da kabul gören bir denetim türüdür. Etik denetim tekniğinde iyi uygulamaların derlendiği bir denetim usulüdür.

Bir tedarikçinin, her müşteri için farklı bir denetim gerçekleştirmesi yerine, bir denetim ile birden çok müşteriye ulaşmasını sağlar. Ölçüm aracı olarak ETI kodunu ve yerel yasayı kullanmaktadır. Dünyadaki en yaygın kullanılan etik denetim formatlarından biridir.

SEDEX sisteminde 93.000 kişiyle bugüne kadar 280.000 SMETA gerçekleştirilmiştir. SEDEX DENETİMLERİ önemsedikleri

Çalışma saatleri

Ayrımcılık

İstihdam sürekliliği

İnsanca olmayan muamele,

Birliklere katılım özgürlüğü

SEDEX TÜRKİYE Günümüzde şirketler doğal kaynakları sorumlu bir şekilde kullanmanın yanı sıra tedarik zincirleri genelinde etik ve sosyal sorumluluğu da teşvik etmelidir. Tedarikçi Etiği Veri alışı veya kısa adıyla SEDEX üyelerin sosyal ve etik performansları hakkında müşteri ve ortaklarına detaylı bilgiler vermesine olanak sağlayan ve Global düzeyde tanınan bir Online platformdur. Amaç tedarik zincirinin tamamını daha şeffaf hale getirmektir.

SEDEX DENETİMLERİ kurumsal vatandaşlığınızı tarafsız bir biçimde ortaya koyarak firmanızı ön plana çıkarır. AUDIT Bağımsız denetim kapsamında yapılan çalışmalarımızda şirket yönetimi, şirket sahipleri ve üçüncü şahıslar (potansiyel yatırımcı ve bankalar, özel finans kuruluşları ) gibi mali tablo kullanıcılarının Stratejik karar almalarında ihtiyaç duyulan mali tablolar, tarafsız, doğru ve uluslararası kabul görmüş raporlama ilkelerine göre denetlenerek hazırlanmaktadır.

SEDEX denetimi, onaylı denetim firmaları tarafından gerçekleştirilir. Bu denetim sonucunda SEDEX belgesi verilmez, belge yerine SEDEX (ZC KOD) numarası verilir. Denetimde SEDEX standartlarına uygunluk denetlenir. Denetim, firmanın sosyal sorumluluk alanındaki başarısını ya da başarısızlığını ortaya çıkarır.

Denetim insan kaynakları uygulamaları, iş güvenliği uygulamaları ve uluslararası çalışma standartları uygulamaları üzerinden planlanır ve denetlenir.

Yapılan araştırmalar bu denetimlerin firmaların karlılık oranını arttırdığını, müşteri Profilinin genişlettiğini göstermektedir. Markanın değerini, itibarını, çalışanların mutluluğunu, karlılığın artmasını, üretim verimliliğinin artmasını, kanunlara uyumu, güvenli bir çalışma ortamının oluşmasına fayda sağladığı tespit edilmiştir.

Danışmanlık Hizmetlerimizin Kapsamı

İşletmenizi Smeta SEDEX standartlarına uygun hale getirme garantisi veriyoruz!

Profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için talebinizi bize iletişim numaralarımızdan ya da web sayfamızdaki başvuru formu üzerinden iletin, sizi arayalım.

p: +90 850 255 18 87

info@turkuazgozetim.com

WhatsApp Nasıl Yardımcı Olabilirim?