RCS ( Recycled Claim Standard ) – TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

RCS ( Recycled Claim Standard )

Recycled Claim Standard (RCS) Nedir ?

Recycled Claim Standard (RCS) son üründe geri dönüştürülmüş materyallerin içeriğini doğrulamak ve izlemek için oluşturulmuş bir standarttır.

RCS’nin amacı ürünlerde geri dönüştürülmüş içerik iddialarının güvenilirliğini sağlamaktır. Nihai üründe geri dönüştürülmüş materyalin varlığını ve miktarını üçüncü taraf girdi ve gözetim zinciri doğrulaması ile kanıtlamaktadır.

Standard en az 5% geri dönüştürülmüş materyal içeren tüm ürünlere uygulanabilir.

RCS diğer girdileri, işlemenin çevresel şartlarını       (enerji, su veya kimyasal kullanımı gibi) veya kalite ile sosyal şartlar veya yasal uyumluluğu sorgulamamaktadır.

Geri Dönüştürülmüş Hasar Standardı gözetim zinciri üçüncü taraf sertifikasyonu için gereksinimleri belirleyen uluslararası, isteğe bağlı standartlardır. Standartların ortak amacı, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını artırmaktır. RCS, işletmenin sosyal veya çevresel yönlerini ele almaz üretim, kalite ve yasal uyumluluk RCS, ISO 14021 Geri Dönüştürülmüş İçerik tanımını kullanır. Yasal ve yasal olanın yerini alması amaçlanmayan gönüllü bir standarttır. Tekstil sektöründe sürdürülebilir üretim için öne çıkan iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri geri dönüşüm diğeri de yeniden kullanım olarak adlandırılmaktadır.

RCS(RECYCLED CLAİM STANDART)  Yeniden kullanım, tekstil ürünlerinin (nihai ürün) kullanım ömrünün, ürünün yeni kullanıcılara transfer edilmesi yöntemiyle uzatılması anlamına gelmektedir. Yeniden kullanım, bireylerin gündelik hayatlarında uygulayabilecekleri bir yöntem olması ve günümüzde önemi gittikçe artan paylaşım ekonomisinin de etkisiyle farkındalık sonucu yaygınlaşma potansiyeli açısından daha öndedir. Zira nihai ürün olan giysiler çeşitli değişiklikler sonucu ya da hiç değiştirilmeden yeniden kullanılabilir. Öte yandan geri dönüşüm, kullanıcı öncesi ya da sonrası süreçlerde tekstil atıklarının yeniden değerlendirilmesi sonucu tekrar tekstil ya da tekstil dışı ürünler elde edilmesini ifade etmektedir.

RCS(RECYCLED CLAİM STANDART)  Geri dönüşüm yöntemiyle tekstil atıkları başka üretim süreçlerine girdi sağlayabileceği gibi, tekstil dışı üretim süreçlerinin atıkları da tekstil üretimine katkı sağlayabilir. Tekstilde geri dönüşüm, Literatürde çeşitli sınıflandırmalarla açıklanmaktadır. Geri dönüşüm konusunda karşımıza birçok uluslararası kuruluş tarafından verilen belgeler çıkmaktadır.

RCS(RECYCLED CLAİM STANDART) son üründe geri dönüştürülmüş materyallerin içeriğini doğrulamak ve izlemek için oluşturulmuş bir standarttır.

RCS(RECYCLED CLAİM STANDART) amacı ürünlerde geri dönüştürülmüş içerik iddialarının güvenilirliğini sağlamaktır. Nihai üründe geri dönüştürülmüş materyalin varlığını ve miktarını, üçüncü bir tarafın girdi ve gözetim zincirini doğrulaması yoluyla kanıtlamaktadır. 2 ayrı Modül şekli bulunmaktadır.

RCS(RECYCLED CLAİM STANDART) Ürünün sadece %100 geri dönüştürülmüş materyal içermesi gerekmektedir. Ürünün %5-95 geri dönüştürülmüş materyal içermesi gerekmektedir. Kalan kısım ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

Amacı, geri dönüşüm tesislerinin kalite, çevre, sağlık ve güvenlik performanslarında ölçülebilir sürekli iyileştirme sağlamak için sistematik bir çerçeve sağlamaktır.

İşletmenizi OCS standartlarına hazır hale getirmek için iletişim kanallarımızdan bize ulaşın, uzman danışman ve denetçi, kadromuzla kısa sürede sertifika sürecinizi tamamlayalım. 

p: +90 850 255 18 87

mail: info@turkuazgozetim.com

WhatsApp Nasıl Yardımcı Olabilirim?