BSCI Nedir ?
  • Danışma Hattı
  • +90 850 255 1 887

BSCI Nedir ?

TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

BSCI Nedir ?

BSCI Nedir ?

AMFORİ BSCI NEDİR ?

BSCI, Brüksel merkezli Dış Ticaret Birliği (FTA) tarafından başlatılmış özel bir standarttır. BSCI, ILO’nun (Uluslararası İşçi Organizasyonu) iş ve işçi güvenliği standartlarını temel alır ve tedarik zincirinin sosyal performanslarının sürekli olarak iyileşmesini teşvik eder. Hedef SA 8000 veya eşleniği gibi standartlarca belgelendirilmiş olmak, böylece sürdürülebilir çalışma koşullarını dünya genelinde desteklemektir.

Açılımı İş Sosyal Uygunluk Girişimi dünya genelinde şirketler tarafından tercih edilen temel sosyal denetim protokollerinden biridir. AMFORİ BSCI denetimleri, tam denetimler arasındaki iki yıllık süreyi kapsar. Başka bir deyişle, bir AMFORİ BSCI denetiminde en yüksek notu (Örneğin A veya B notu) alan üreticiler için tüm Performans Alanları iki yılda bir değerlendirilecektir.

AMFORİ BSCI denetimleri öncesi katılımcılar şunları yapmalıdır:

  1. Denetleme yaklaşımı türünü tanımlamak için gerekli bilgileri toplamak.
  2. Üreticiden AMFORİ BSCI Davranış Kuralları ve ilgili Uygulama Koşullarını imzalamasını talep etmek.
  3. AMFORİ BSCI denetimleri için ödemeyi kimin yapacağını kararlaştırmak.
  4. Hem kendi işletmeleri hem de iş ortakları için Spesifik kapasite geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirmeye yetecek bütçeyi ayırmak.
  5. Sıfır tolerans uyarıları karşısında hemen eyleme geçebilmek için bütçe ayırmak ve sorumluları belirlemek. Bu, üreticinin (denetlenen kurum) işçilerin işletme kapsamında uzun vadeli bir korunma altına almasını sağlamak için gerekli tedbirleri aldığı anlamına gelir. Üretici (denetlenen kurum) işçiler ve işçi temsilcileriyle birlikte uzun vadeli planlarını tanımlar ve AMFORİ BSCI Davranış Kurallarına nasıl uyum göstereceklerine ilişkin uzun vadeli bir planı (örneğin 5 yıllık) vardır. 

AMFORİ BSCI Davranış Kurallarını benimseyen işletmeler, bu belgede belirtilen ilkelere ve etki alanları kapsamında insan haklarına saygı duyulmasına dair sorumluluklarını yerine getirmeyi taahhüt eder. 

AMFORİ BSCI Katılımcıları, tüm iş ortaklarının AMFORİ BSCI Davranış Kurallarına uymasını beklemektedir. Ayrıca, aşağıdaki ilkelere göre denetlenen iş ortakları AMFORİ BSCI Davranış Kurallarına uyduklarından emin olmak için gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür. 

Sosyal Uygunluk Denetçisi; markaların tedarik zincirlerinde bulunan üretici firmaların çalışma koşullarının tespit edilmesi, geliştirilmesi ve raporlanması amacıyla; yapılan işin standartlara göre yapılıp yapılmadığını denetleyen kişilerdir. 

AMFORİ BSCI denetimleri İş Sosyal Uygunluk Girişimi giderek daha karmaşık hale gelen küresel tedarik zincirlerinin sosyal performansının iyileştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

11 temel ilkeyi içeren AMFORİ BSCI Davranış Kuralları, Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi ve insan hakları alanında diğer önemli uluslararası ve ulusal düzenlemelerin çalışma standartlarına dayanmaktadır. Eğitim sonrasında katılımcılar BSCI sosyal uygunluk platformu ile kendi işletmelerinde nasıl uygulayacaklarını anlayabileceklerdir. Bu eğitim ayrıca katılımcıların BSCI denetim tipi ve teknikleri

 


Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2021 Turkuaz Gözetim Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.|Tasarım ve Uygulama Ajans Penna Tarafından Yapılmıştır.