HELAL Gıda Belgelendirme Hizmetleri – TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

HELAL Gıda Belgelendirme Hizmetleri

Helal Belgesi (Sertifikası) Nedir?

Helal belgesi İslami kurallara (Şafi, Mailiki, Hanbeli ve Hanefi mezhepleri uyarınca) uygun olarak hazırlanan ürünlere verilen sertifikadır. Helal belgesi İslam dinine göre yasak olmayan ürünlere verilen uluslararası bir belgedir. Helal Belgelendirmenin (Sertifikasyonun) Faydaları Helal belgelendirme (sertifikasyon) hem üreticilere hem de tüketicilere şu yararları sağlar;

1. Vicdani Sorumluluk : Üreticiler ürettikleri ürünleri İslami kurallara göre denetlettirerek ürünlerini gönül rahatlığı ile piyasaya arz imkanı bulurlar.

2. Tüketici Güveni: Belgelendirme tüketicilere tercihleri doğrultusunda bilinçli ve güvenilir bir seçim yapma olanağını sağlar. Ayni zamanda sürekli bir denetim mekanizması ile tüketiciler satın aldıkları ürünleri İslami yönden güvenle tüketebilirler. Helal belgelendirme, ürünleri, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme yöntemlerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar.

3. İhracat ve Rekabet: Helal gıda sektörü son dönemde küresel pazarda giderek önemini arttırmaktadır. Helal belgesi alan firmalar, ürünlerini küresel helal gıda pazarına arz imkanı bulabilecek ve rekabet gücünü arttırabilecektir. Helal belgelendirmesi, ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlamaktadır.

4. Kalite: Bu sertifika, gıda ürününün sadece islami gereklere uyduğuna değil, aynı zamanda bu ürünün üretiminde gıda güvenliği ve hijyen uygulamalarının da katı bir şekilde uygulandığına işarettir.

Helal Gıda Belgelendirme (Sertifikasyon) Süreci

Belgelendirme firmasına yazılı olarak yada internet üzerinden Helal Belge başvurusunun yapılması.

Belgelendirme firmasıyla beraber helal belge kapsamındaki ürün tiplerinin ve içerdiği bileşen bilgilerinin gözden geçirilmesi.

Tesisin helal standardı kapsamında denetimi ve onaylanması (Bu kısım üretim ekipmanının gözden geçirilmesini, katılan bileşenlerin, temizlik prosedürlerinin, sanitasyonun ve çapraz bulaşma riskinin denetlenmesini içermektedir).

Kesimhaneler için; hayvanların tutulduğu alanların, bayıltma metodunun, doğru kesimin, kesimden önce ve sonra yapılması gerekenlerin vb.nin helal standardı kapsamında denetimi ve gözden geçirilmesi.

Helal sertifikasyonu için gereken masrafın ve ücret içeriğinin belirlenmesi ve sözleşme yapılması.

Masrafların ve ücretin ödenmesi.

Uygun bulunulması durumunda helal belgesinin (sertifikanın) hazırlanması

HELAL Belgelendirme işlemlerini Turkuaz Gözetim olarak alanında uzman Gıda Mühendislerimiz tarafından en kısa sürede tamamlayarak ilgili firmalara hizmet sağlamaktayız. BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.

WhatsApp Nasıl Yardımcı Olabilirim?