GOTS ( GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD) – TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

GOTS ( GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD)

GOTS (Global Organik Tekstil Standardı) Nedir?

Tüketicide yeterli güveni sağlayabilmek için, ham maddenin hasadından başlayarak, çevre ve sosyal sorumluluğu olan üretimden etiketlemeye kadar olan süreçte, tekstil ürünlerinin organik statüsünün garanti altına alınabilmesi amacıyla, dünya çapında tanınabilir gereklilikleri belirlemek için, (GOTS) Standard oluşturma konusunda yetkinliği olan uluslar arası firmalar tarafından geliştirilmiştir.

GOTS sertifikasyonu ile işletmeler organik liflerden üretmiş oldukları tekstil ürünlerini bütün önemli pazarlara sunabilmeyi sağlar.

STANDARD

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) organik liflerden yapılan tekstil ürünleri için dünya çapında en önemli işleme standardıdır. Organik tekstil zincirinin bütün aşamalarında çok yüksek kıstaslar belirlemekle birlikte ayrıca sosyal sorumlulukla ilgili gerekliliklere de uyum talep eder.

SERTiFiKASYON

Üretim alanlarının, işletmelerin ve ticaretini yapan kuruluşların denetimi ve sertifikasyonu, GOTS izleme sistemi temellerine dayalı olarak akredite edilen bağımsız kuruluşlarca sağlanmaktadır. Bu durum GOTS sertifikası almış tekstil ürünlerinin güvencesidir.

LiSANS & ETiKETLEME

GOTS sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmasıyla, sertifikalandırılmış olan kuruluşun GOTS programına dahil olduğunu gösterecek, standardın kullanılması ve üretmiş olduğu GOTS ürünleri üzerinde GOTS logosunun kullanılmasını da içeren bir lisansa sahip olması gerekir. Buna istinaden talep edilen lisans ücreti ve ilgili detay bilgiler “Lisans & Etiketleme Rehberi”nde tanımlanmıştır.

HALKA AÇIK VERiTABANI

GOTS Halka Açık Veritabanı kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda, tedarik zincirinde GOTS sertifikası almış kuruluşlar, bulundukları yer, üretim alanları ve GOTS sertifikası almış ürünleriyle ilgili bilgileri araştırabilmeleri için pratik bir araçtır.

GOTS (GLOBAL ORGANİC TEKSTİL) STANDARTLARI NELERDİR?

GOTS (GLOBAL ORGANİC TEKSTİL STANDART) uluslararası alanda tanınmış bir organik tekstil standardıdır. 2006’da ilk kez uygulanmaya başlandığından beri kullanışlılığını göstermiştir ve organik lif tüketimindeki büyüme ve endüstri ve perakende sektörlerinin birleştirilmiş işleme Kriterleri talebi ile desteklenmektedir. GOTS’ uygun olarak sertifikalandırılabilir: Hasat sonrası işlemeden final ürün tüccarlarına kadar, organik elyaf ve tekstil endüstrisinin tüm tedarik zincirinin sertifikalandırılması gerekir. Perakendeciler gönüllü olarak sertifikalandırılabilir. Fason işleyiciler mutlaka kontrol edilmelidir.  Sertifikalandırılabilir ürünler elyaf ürünler, iplikler, kumaşlar, giysiler, moda tekstil aksesuarları (taşınan ya da giyilen), tekstil oyuncaklar, ev tekstili ve yatak ürünleri ve tekstil kişisel bakım ürünlerini içerir fakat bunlarla sınırlı değildir. Hammadde Kaynağı organik hammadde üretimi için ek veya kendi Kriterlerini belirlemez.

GOTS (GLOBAL ORGANİC TEKSTİL STANDART) Tekstil standardı, organik elyaf (organik pamuk ve organik yün gibi) ile yapılan Konfeksiyon ve ev tekstili ürünlerinin hasat sonrasındaki bütün işlemlerinde iplik, örme, dokuma, boyama ve üretim standardı belirleyen küresel ve isteğe bağlı olarak kullanılan bir standarttır. Hem çevresel hem de sosyal Kriterler içerir ana Kriterler arasında, genetik olarak yenilenmiş organizmaların Global organik tekstil kullanımı, zararlı kimyasalların kullanımı(AZO boyaları ve formaldehit gibi) ve çocuk işçi yasağı bulunmaktadır; aynı zamanda sosyal uygunluk alanında da iyi bir yönetimi sistemi ve atık su arıtma yönteminde talep eder. Sertifika prensipleri toplum içerisinde üreticiler ürün kalitesi ile ilgili olarak rakipler arasındaki ayrımı tercih ederler. Alıcılar ürün hakkında güvenilir bilgi ve üründen garantili performans elde ederler. Bağımsız ve pazarlama amacı olmayan sertifikasyon kuruluşları;  üretim sistemini, anlaşma gereği üreticinin kabul ettiği ve düzenli olarak kontrol edilen bir standarda göre kontrol ederek bu iki grup(alıcı ve üretici) arasındaki bağlantıyı sağlar. Şartnameler ve uygulama alanları bir faaliyet sertifikasında yer alarak alıcıya bilgi sağlanır.

GOTS (GLOBAL ORGANİC TEKSTİL STANDART) sertifika ile tekstil ürünü güvence altına alınmış olur. Bu sertifikayı almaya hak kazanan ticari kuruluşların GOTS programına ve o standartlara uygun olduğunu gösteren ve ürünlerin üzerinde GOTS logosunun kullanılmasına izin veren bir lisansa sahip olması da gerekir.

İşletmenizi GOTS standartlarına hazır hale getirmek için iletişim kanallarımızdan bize ulaşın, uzman danışman ve denetçi, kadromuzla kısa sürede sertifika sürecinizi tamamlayalım. 

p: +90 850 255 18 87

info@turkuazgozetim.com

WhatsApp Nasıl Yardımcı Olabilirim?