Primark Denetimleri
  • Danışma Hattı
  • +90 850 255 1 887

Primark Denetimleri

TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

Primark Denetimleri

Primark Denetimleri

PRİMARK, en yüksek moda, güzellik ve ev eşyalarını en iyi fiyata sunan uluslararası bir perakendecidir.

PRİMARK hiçbir fabrikaya sahip değildir ve çalıştığı tedarikçiler konusunda seçicidir. 

PRİMARK DENETİMLERİ ile ürün üreten her fabrika, ilk siparişten önce ve PRİMARK ile çalıştıkları süre boyunca uluslararası kabul görmüş standartları karşılamayı taahhüt etmelidir. Bunu başarmak için, PRİMARK diğer markalar, perakendeciler ve endüstrideki paydaşlarla birlikte çalışarak, zararlı kimyasalları tedarik zincirinden çıkarmak ve 2020 itibariyle 'sıfır deşarj' hedefine ulaşmak konusunda kararlıdır. 

PRİMARK DENETİMLERİ taahhüde paralel olarak, Yasaklı Maddeler Listesi (RSL), ZDHC Üretimdeki Yasaklı Maddelerin Listesine (MRSL) uygun olarak güncellenmiştir. Bu güncellenmiş belge, başlıklar için PRİMARK’IN kimyasal limitlerini detaylandırmaktadır. Üretim sürecinde kullanılan kimyasal formüller için (MRSL sınırları) ürünlerinde kullanılan tüm son ürünler ve/veya ham maddeler içermektedir. 

PRİMARK DENETİM süreci tedarikçilerine ve tedarikçilerinin üretim tesislerine, kimyasal yönetiminde ve zararlı kimyasalların kullanımı ile deşarjını elimine etmede yardımcı olmak için bir CIL şablonu geliştirmiştir. 

PRİMARK DENETİMLERİ üretimi için kimyasal kullanan tüm üretim tesislerine dağıtılmasını ve bu listenin güncel tutulmasını yönetmesi için bir sorumlu belirlemesini tedarikçilerinden istemektedir. 

Davranış kuralları esnasında KONTAMİNASYON riski son derece yüksek olduğundan PRİMARK kasıtlı kullanımı test etmektedir. PRİMARK, KONTAMİNASYON riskini en aza indirmek için en iyi yaklaşımın; PFC'LERİ tedarik zincirinin bütün kademelerinden elimine etmek ve tedarikçilerinin bu sürece destek vermesini sağlamak olduğunu düşünmektedir.

Hali hazırda Dayanıklı Su TUTMAZLIK (DWR) özelliğine sahip ürün imal eden tedarikçilerin, tüm üretim tesislerinden, tesisleri içinde depolanan ya da kullanılan FORMÜLASYONLARDA PFC bulunmadığına dair beyan almalarını ve bu beyanı kimyasal üreticilerinin her biri tarafından yazılı olarak teyit edilmesini istemektedir. Ayrıca tüm tedarikçilerinden, üretim tesisleri tarafından gönderilen Kimyasal Envanter Listelerini gözden geçirmesini ve "Kimyasal Türü" sütununda "DWR" olarak listelenen tüm kimyasalları belirlemelerini talep etmektedir. Bunun ardından tedarikçileri, bu kimyasalların Yasaklı Maddeler Listesi 2018’e uyumlu olduğunu, beyanıyla teyit etmelidir.

Primark için üretici  her işletme, sipariş vermeden önce uluslararası kabul görmüş standartları karşılamayı taahhüt etmelidir. Primark kendisi ile çalışan işletmeler ve fabrikalar konusunda çok seçici davranmaktadır. 

İşletmeniz Primark ‘ ın  onaylı fabrika listesine girdikten sonra, kaynak ülkelerde bulunan 100’den fazla uzmandan oluşan Etik Ticaret ve Çevresel Sürdürülebilirlik Ekibi, işletmenizin sosyal uygunluğunu ve standartlarını izlemek için çeşitli zamanlarda denetimler gerçekleştirmektedir.

Primark Davranış Kuralları, hazır giyim ve tekstil endüstrisindeki standartları olumlu yönde etkilemek için yürüttüğü programlar ve politikalar ile işletmeleri denetlemekte ve Sosyal Uygunluk açısında değerlendirmektedir.

Primark 2006’dan beri bağımsız Etik Ticaret Girişimi (ETI) üyesidir ve 2011’den beri en üst düzey liderliği elde etmiş durumdadır. Bir ETI üyesi olarak, içinde bulunan ETI’ nin Temel Kodunu içeren Davranış Kuralları vardır.

Birleşmiş Milletler organı olan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) standartlarına dayanarak bu kuralları işletmelere uyarlar ve denetimlerinde ETI Base Code (Smata 6.0 SEDEX) kriterlerini baz almaktadır.

İşletmenizin bu denetimlere hazırlanması eksikliklerinin tespiti ve Prımark Etik Davranış Kurallarının uygulanabilmesi için uzman denetçi ve danışman kadromuz ile firmalarımıza hizmet vermekteyiz.


Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2021 Turkuaz Gözetim Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.|Tasarım ve Uygulama Ajans Penna Tarafından Yapılmıştır.