Amfori BSCI Denetimleri
 • Danışma Hattı
 • +90 850 255 1 887

Amfori BSCI Denetimleri

TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

Amfori BSCI Denetimleri

Amfori BSCI Denetimleri

Amfori BSCI Nedir ?

BSCI, Brüksel merkezli Dış Ticaret Birliği (FTA) tarafından başlatılmış özel bir standarttır. BSCI, ILO’nun (Uluslararası İşçi Organizasyonu) iş ve işçi güvenliği standartlarını temel alır ve tedarik zincirinin sosyal performanslarının sürekli olarak iyileşmesini teşvik eder. Hedef SA 8000 veya eşleniği gibi standartlarca belgelendirilmiş olmak, böylece sürdürülebilir çalışma koşullarını dünya genelinde desteklemektir. Açılımı İş Sosyal Uygunluk Girişimi dünya genelinde şirketler tarafından tercih edilen temel sosyal denetim protokollerinden biridir. AMFORİ BSCI denetimleri, tam denetimler arasındaki iki yıllık süreyi kapsar. Başka bir deyişle, bir AMFORİ BSCI denetiminde en yüksek notu (Örneğin A veya B notu) alan üreticiler için tüm Performans Alanları iki yılda bir değerlendirilecektir.

AMFORİ BSCI denetimleri öncesi katılımcılar şunları yapmalıdır:

 1. Denetleme yaklaşımı türünü tanımlamak için gerekli bilgileri toplamak.
 2. Üreticiden AMFORİ BSCI Davranış Kuralları ve ilgili Uygulama Koşullarını imzalamasını talep etmek.
 3. AMFORİ BSCI denetimleri için ödemeyi kimin yapacağını kararlaştırmak.
 4. Hem kendi işletmeleri hem de iş ortakları için Spesifik kapasite geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirmeye yetecek bütçeyi ayırmak.
 5. Sıfır tolerans uyarıları karşısında hemen eyleme geçebilmek için bütçe ayırmak ve sorumluları belirlemek.

Bu, üreticinin (denetlenen kurum) işçilerin işletme kapsamında uzun vadeli bir korunma altına almasını sağlamak için gerekli tedbirleri aldığı anlamına gelir. Üretici (denetlenen kurum) işçiler ve işçi temsilcileriyle birlikte uzun vadeli planlarını tanımlar ve AMFORİ BSCI Davranış Kurallarına nasıl uyum göstereceklerine ilişkin uzun vadeli bir planı (örneğin 5 yıllık) vardır. 

AMFORİ BSCI Davranış Kurallarını benimseyen işletmeler, bu belgede belirtilen ilkelere ve etki alanları kapsamında insan haklarına saygı duyulmasına dair sorumluluklarını yerine getirmeyi taahhüt eder. 

AMFORİ BSCI Katılımcıları, tüm iş ortaklarının AMFORİ BSCI Davranış Kurallarına uymasını beklemektedir. Ayrıca, aşağıdaki ilkelere göre denetlenen iş ortakları AMFORİ BSCI Davranış Kurallarına uyduklarından emin olmak için gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür. Sosyal Uygunluk Denetçisi; markaların tedarik zincirlerinde bulunan üretici firmaların çalışma koşullarının tespit edilmesi, geliştirilmesi ve raporlanması amacıyla; yapılan işin standartlara göre yapılıp yapılmadığını denetleyen kişilerdir. 

AMFORİ BSCI denetimleri İş Sosyal Uygunluk Girişimi giderek daha karmaşık hale gelen küresel tedarik zincirlerinin sosyal performansının iyileştirilmesi amacıyla kurulmuştur. 11 temel ilkeyi içeren AMFORİ BSCI Davranış Kuralları, Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi ve insan hakları alanında diğer önemli uluslararası ve ulusal düzenlemelerin çalışma standartlarına dayanmaktadır. 

amfori BSCI Sosyal Uygunluk Denetimi

Denetimin dayanağı İş Kanunu ve İş Güvenliği Kanunu ile ILO yasalarıdır. Genel olarak bu kanun ve yasaların maddeleri amfori BSCI Denetim Kriterlerini oluşturur. BSCI Denetimine girecek bir işletme hangi sektörde olursa olsun, bu kanunlar ve yönetmeliklerine uygun çalışmak zorundadır. Başta mesailer, ücret ödemeleri, izinler, molalar, eğitimler, işçi talimatları, acil durum önlemleri, ekipmanların kullanımı ve talimatlar, işletme politikası bu işin temelini oluşturur.

Hangi sektörde olursanız olun eğer bu işi daha kısa sürede nizami olarak gerçekleştirmek istiyorsanız BSCI konusunda referansları olan iyi bir danışmanlık firması bulmalısınız.

BSCI kriterlerine hazırlanmanın önemli bir noktası da BSCI denetimi geçirecek işletmenin tedarikçilerinin de BSCI Kriterlerine uygunluğunun denetlenmesi gerekir. Örneğin triko fabrikası iseniz iplik aldığınız, hizmet aldığınız, etiketler dahil fason üretim yaptırdığınız tüm üreticilerin de BSCI denetim kriterlerine uygun olarak çalışmaları gerekir.

Amfori BSCI ’ nin faydaları nelerdir ?

BSCI şu an en zor denetimlerden biri olduğundan, BSCI ‘dan C puan alan bir firma oldukça prestijli bir denetim sonucuna sahip olmaktadır.
• Rakiplerinize karşı açık ara rekabet avantajı
• İşletmenizde çalışan işveren ilişkilerinin sağlam bir temele oturtulması
• Sosyal Uygunluk Yönetim sistemleri sayesinde verimlilik, kalite ve çalışan bağlılığının artması
• Çalışan sirkülasyonunun azalması ,
• İşletmede disiplin sisteminin oturması ( yönetmelikler dahilinde )

Amfori BEPI Nedir?

Amfori BEPI işletmelerin sosyal uygunluk sürecinde Tedarik Zincirinin Haritalandırılması ve Çevresel İyileştirmelerinin yapılmasıdır.

İşletmeler çoğu kez üretim esnasında son ürünlerini almak için tedarikçi kaynak bulmak zorunda kalıyor; tedarik zincirlerinin izlenmesi ve çevresel iyileştirmelerin yönlendirilmesi zor olabilir. Amfori BEPI uygulamaları ile bu sorunlar işletmeler tarafından sistemli bir şekilde oluşturulmak zorundandır. İşte bu aşamada BSCI üreticileri BEPI standartlarını uygulayarak Tedarik Zincirini ve çevresel iyileştirmelerini yaparak üretimdeki aksaklıklarını görür ve sektörde kendisini kanıtlar.

amfori BEPI ’ nin faydaları nelerdir ?

Tüm çevre ile ilgili tedarik zinciri bilgileri için bir alan sağlar, işletmelerin üreticilerini kolayca ekleyebilmelerini ve tedarik zincirlerini dünya çapında haritalandırılmalarını sağlar. 

Tesislerle iletişimi destekler; Üyelerin tedarik zincirlerinde izleme faaliyeti talep etmelerine izin verir. Sonuçlar daha sonra hem firmaların hem de üreticilerin performanslarını takip edebilecekleri platformda görülür. Ortak bir üretici olan üyeler sonuçları paylaşabilir, bu nedenle üretim esnasında sorun meydana çıkmadan önler ve işletmelere tasarruf sağlar.

Üreticilerin bilgilerini güncel tutmalarını, tedarikçi firmalarını eğitim gereksinimlerini tespit eder, tüm tedarikçi firmalarının kendilerini geliştirmelerini önerebileceği performanslarına genel bir bakış sunarak aktif bir rol üstlenmelerini sağlamak.

Tedarik zincirinizdeki çevresel gelişmeleri etkin bir şekilde sürdürün

Zaman ve kaynak tasarrufu sağlayın ve iş gücü kaybını azaltmak için sektördeki işletmelerle işbirliği yapın.

Ürünlerinizin yeniden pazarlanmasına ve pazar değişikliklerinin artırılmasını sağlayın

Müşterilerinizin ve paydaşlarınızın beklentilerini karşılayarak işletmenizin prestijini artırın.

Amfori BSCI Sosyal Uygunluk Denetimlerinde:

İşletmenizi amfori BSCI standartlarına uygun hale getirme garantisi veriyoruz !

Turkuaz Gözetim ve Belgelendirme olarak 10 yıllık Sosyal Uygunluk Denetimleri tecrübemizle üretim tesislerinizde gerçek bir denetim provası yapıyoruz.

 • Firmanıza ait eksiklerinizi özetleyerek, kısa süre içerisinde tamamlıyoruz.
 • Personeliniz ve sizleri talep etmiş olduğunuz standartlarda yeterli seviyede eğitiyor ve bilinçlendiriyoruz.
 • Doküman desteğiyle bütün evraklarınızı eksiksiz olarak denetimlere hazır hale getiriyoruz.
 • Sizleri Denetimlerin sebep olduğu belirsizlik, zaman kayıpları ve yüksek maliyetlerden kurtarıyoruz.
 • Firmanızın tüm denetimlerinde konusunda uzman sertifikalı danışmanlarımız sizler için çalışıyor.
 • BSCI onaylı bir işyeri olmak istiyorsanız gelin birlikte çalışalım.

Neden danışmanlık hizmeti almalısınız?

Sosyal Uygunluk Yöneticilerimizden alacağınız destekle;

İşletmenizin denetimlere hazırlığı konusunda, hem denetimlerden eksiksiz geçecek, hem de firmanızın prestijini ve iş performansınızı zaman kaybetmeden yükselteceksiniz. Sosyal Uygunluk kurallarının işletmenizde kolayca yorumlanarak işin planlanması, yürütülmesi ve sürecinin hızlanmasına, komple işçi eğitimlerinin bu teknik hizmetler içerisinde alınmasına faydası olacaktır. Danışmanlarımız tarafından önerilen çalışmaların hızla yapılması halinde İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmelikleri uygulayan bir işletme için 2-3 aylık bir eğitim ve denetim süreci yeterli olacaktır.

Profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için talebinizi iletişim numaralarımızdan ya da web sayfamızdaki  başvuru formu üzerinden iletin, sizi arayalım.


Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2021 Turkuaz Gözetim Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.|Tasarım ve Uygulama Ajans Penna Tarafından Yapılmıştır.