Tekstil Belgelendirme Danışmanlığı
  • Danışma Hattı
  • +90 850 255 1 887

Tekstil Belgelendirme Danışmanlığı

TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

Tekstil Belgelendirme Danışmanlığı

Tekstil Belgelendirme Danışmanlığı

TEKSTİL BELGELENDİRME NEDİR ?

Tekstil endüstrisi tarihsel olarak çevreye zararlı işleme, hayvan refahı sorunları ve çocuk işçiliği, işçi ücretleri, sosyal haklar, sağlık ve güvenlik gibi karmaşık sosyal uygunluk sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Sertifikalı, sürdürülebilir ürünlere olan talep artık artıyor.

Kamu bilinci ve izlenebilirlik talebi arttı ve birçok küresel markanın halihazırda organik, geri dönüştürülmüş veya sürdürülebilir malzemeden elde edilen sertifikalı sürdürülebilir içerikten oluşan özel bir moda koleksiyonu vardır.

Başlıca Tekstil Belgelendirme Standartları şunlardır:

  1. GOTS GLOBAL ORGANİC TEKSTİL STANDART

  2. OCS (ORGANİC CONTENT STANDART)

  3. RCS(RECYCLED CLAİM STANDART)

  4. GLOBAL RECYCLED STANDART (GRS)

Standartlar global pazarda olmak isteyen üreticiler için artık zorunlu hale gelmiştir.

Tekstil belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. Ölçme ve değerlendirme yöntemi ile uygulama esasları bu meslek standardına göre hazırlanacak ulusal yeterliliklerde detaylandırılır. 

Tekstil belgelendirme Toplum bilinci ve izlenebilirlik talebi artmıştır ve birçok küresel marka hali hazırda organik, geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir malzemelerden üretilen sertifikalı sürdürülebilir içerikten yapılmış özel bir moda koleksiyonuna sahiptir. Tekstil belgelendirme hazır giyim ve tekstil sektörü, özellikle Asya pazarında ciddi bir rekabet yaşamaktadır.

Bu rekabet ortamında, bir yandan da yükselen sağlık ve çevre bilinci ile birlikte, tekstil ve hazır giyim ürünlerinin sağlık ve çevre açısından güvenilir olması daha önemli bir hal almıştır. Böylesi bir ortamda bu ürünlerin Ekolojik Etiketi taşıyor olması, tüketiciler gözünde önemli bir farklılık yaratır. Ekolojik Standardı, Avrupa Birliği ülkelerinde hatta bütün dünyada müşterilerin beklentilerini karşılayacak özelliklere sahiptir. 

 

 


Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2021 Turkuaz Gözetim Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.|Tasarım ve Uygulama Ajans Penna Tarafından Yapılmıştır.