Sosyal Uygunluk Denetim Danışmanlığı
  • Danışma Hattı
  • +90 850 255 1 887

Sosyal Uygunluk Denetim Danışmanlığı

TURKUAZ GÖZETİM BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ

Sosyal Uygunluk Denetim Danışmanlığı

Sosyal Uygunluk Denetim Danışmanlığı

SOSYAL UYGUNLUK NEDİR ?

Sosyal uygunluk, markaların ticari ürünlerinin hammaddesinin temin edilmesinden, son tüketiciye ulaşıncaya kadarki tüm aşamalarında faaliyet gösteren işletmelerin, kamu yararına olan uluslararası, ulusal ve yerel tüm kanunlara uygun davranmalarının yanı sıra sosyal, fiziksel ve çevre koşullarını da kontrol altına almak demektir.

Sosyal Uygunluk denetimleri işletmenizin müşteri tarafından denetim kontrol listesine göre denetlenerek uygun kanıtlarla raporlanmasıdır. Müşteri bu denetim raporuna göre kararını verir ve veri tabanına girmenizi sağlar.

SOSYAL UYGUNLUK DENETİMİ NEDİR ?

Sosyal uygunluk, bir işletmenin çalışanlarına ve çevreye nasıl davrandığının ve sosyal sorumluluk kavramını kendi içinde ve etki alanlarında nasıl uyguladığının göstergesidir. Bir işletmenin sosyal uygunluk standartlarını karşıladığından emin olmak için sosyal uygunluk denetimi yapılması gerekebilir. Sosyal uygunluk denetimi aynı zamanda Etik Denetim olarak da adlandırılır. 
İşletmenin, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Sözleşmeleri ve Yönergelerinden ( birçok Etik Davranış Kurallarının temeli), ulusal ve yerel makamlarca yayımlanmış kanunlar, tüzükler, yönetmelik ve ek yönetmeliklerde belirtilen kurallar ile kanunlara uygunluk derecesi hakkında denetimi talep eden ve denetlenen kuruluş ile ticari ilişkisi bulunan kuruluşlara güvence vermek üzere yapılan kontrollerdir. Sosyal uygunluk denetim danışmanlığı sosyal uygunluk denetimleri (veya etik denetimler), firmalardaki çalışma koşullarının yerel yasal gereklilikler, müşteri beklentileri ve endüstriyel iyi uygulamalar doğrultusunda değerlendirilip ilgili taraflara raporlandığı denetimlerdir.

Sosyal denetimleri kapsamına giren konular denetim programları arasında farklılık göstermekle birlikte temel başlıkların birkaçı,

Çocuk İşçiliğin Yasaklanması

Zorla Çalıştırmanın Yasaklanması

Ödemeler ve Diğer Haklar

Çalışma Saatleri/Fazla Mesai

Ayrımcılığın Yasaklanması

Kötü muamele

Disiplin Uygulamaları

Sosyal uygunluk denetim danışmanlığında denetçi amacı Denetçi, tüm denetim faaliyetleri boyunca yaptığı denetim çalışmalarını çalışma kâğıtlarında belgelendirir. Çalışma kâğıtlarının biçim, içerik ve kapsamı çeşitli faktörlere bağlıdır. Hazırlanan çalışma kâğıtlarında, çalışmayı yapan denetçinin adı soyadı, imzası, çalışma tarihi, çalışmanın amacı, kapsamı, çalışmayı kontrol edenin adı soyadı gibi ön bilgiler yer almalıdır. Çalışmanın kâğıdın, içerik kısmında ise uygulanan Prosedürlerin sonuçları, elde edilen kanıtlar, mesleki yargılar, değerlendirme yer almalıdır. Çalışma kâğıtları sadece güvence çalışmalarını yerine getiren denetçi tarafından hazırlanan kayıtlarla sınırlı değildir. İşletme personeli tarafından hazırlanan ve denetçi ve sosyal danışmanlık tarafından kabul edilen toplantı tutanakları gibi diğer kayıtları da içerir. Güvence ekibi, denetim şirketinin belirlediği politika ve Prosedürleri doğrultusunda güvence raporunu tamamladıktan sonra, rapor tarihinden itibaren 60 gün içinde çalışma kâğıtlarını nihai denetim dosyasında birleştirir 

Sosyal uygunluk denetim danışmanlığının faydaları sıralanacak olursa, 

Bilinçlendirmek: sosyal sorumluluk uyum riskleri

Gerçek zamanlı verilerden yararlanmak: karar vermeyi geliştirmek

Çalışma koşullarını geliştirmek: daha sağlıklı, daha verimli bir işgücü için

Marka imajını geliştirmek: üretim süreçleri hakkında iletişim kurmak bu gibi konularda danışmanlık oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

Sosyal Uygunluk denetimlerinde karşınıza neler çıkacak ?

Bu tarz denetimler, başta ILO ( Uluslararası Çalışma Örgütü) olmak üzere ulusal ve uluslararası iş ve işçi güvenliği kanun ve yönetmeliklerine uygun çalışan profesyonel ekipler için oldukça kolayken, işçisine henüz sigorta bile yapmayan işletmeler için ulaşılamayacak kadar zor bir hedeftir.

Gelen denetçi öncelikle “İş Kanunu” İş güvenliği Kanunu, İSG Yönetmelikleri, ILO Yasaları vb. mevzuata, tedarik kurallarının müşteri tarafından öngörülen kriterlere uygun olarak yapılıp yapılmadığına ve işçi görüşmelerinde olumlu gözlemler bulmaya çalışır. İşte tam da burada danışmanlık hizmeti devreye girer.

Neden danışmanlık hizmeti almalısınız ?

amfori BSCI, Sedex, ve diğer tüm markalar ( İnditex, Zara, Disney vb.) her yıl sistemlerini güncelleştirmekte, yenilemekte ve sosyal uygunluk denetimlerinde farklı kriterler getirmektedirler.

İşte bu nedenle danışmanlık firması ile çalışmanızın Sosyal Uygunluk Kurallarının işletmenizde kolayca yorumlanarak işin planlanması, yürütülmesi ve sürecinin hızlanmasına, komple işçi eğitimlerinin bu danışmanlık hizmeti içerisinde alınmasına faydası olacaktır. Danışmanlarımız tarafından önerilen çalışmaların hızla yapılması halinde İsg yönetmelikleri uygulayan bir işletme için 1-2 aylık bir ön hazırlık ve eğitim süreci yeterli olabilecekken, sıfırdan başlayanlar için en az 3 aylık bir çalışma gereklidir. Kontrol listesindeki belgeler incelenir ve performans değerlendirilir.

Peki denetimlere hazırlık nasıl olmalıdır ? Bu denetimlerde nelere dikkat ediliyor ?

Bu denetimlerden olumlu rapor almak için tecrübe sahibi olmayan bir ekiple başarmak çok zordur. Profesyonel danışmanlarımızın güncel denetim tecrübesi size sunduğumuz hizmetlerin başında gelmektedir. Sipariş alabilmek, mevcut siparişlerinizin devamını sağlamak için denetimlerden başarılı olmanız gerektiğini ve işin ehemmiyetinin farkındayız. Kompleks hizmetlerimizle ihtiyacınız olan tüm belgelendirme, teknik mühendislik ve tüm eğitimleri sizin yerinize biz tamamlıyoruz. Denetimler için tüm süreci sizin yerinize biz yürütüyoruz. Yapmanız gereken tek şey bize ulaşmak.


Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2021 Turkuaz Gözetim Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.|Tasarım ve Uygulama Ajans Penna Tarafından Yapılmıştır.